Предвид избора да вземем хапче или да се инжектираме с игла, повечето от нас биха решили да регулират хронично здравословно състояние чрез преглъщане на хапче. Но за милиони хора, живеещи с диабет тип 1, болезненият бод на игла веднъж или два пъти дневно е единствената възможност за доставяне на инсулин, който телата им не могат да произвеждат сами.
Сега, изследователи от Харвардското училище по инжинерство и Приложни науки (SEAS) са разработили метод за орално доставяне, който би могъл драматично да промени начина, по който диабетиците поддържат нивата на кръвната си захар под контрол.
Не само, че оралното доставяне на инсулин е обещание за подобряване на качеството на живот на до 40 милиона души с диабет тип 1 в световен мащаб, то също би могло да смекчи много от животозастрашаващите странични ефекти на болестта, които са резултат от това, че пациентите не получават необходимите инжекции.
Изследването е публикувано в Сборника на Националната академия на науките.