Сдружение за развитие на Българското здравеопазване е изпратило предложение до НС на НЗОК за промяна в проекта за бюджета на НЗОК за 2025 година в частта за биомаркерите.
В предложения закон за бюджета в чл. 1, ал. 2 ред 1.1.3.6.1 се залагат 5 милиона лева за „медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания, прилагани в болничната медицинска помощ“.
Това не само, че не решава проблема с биомаркерната диагностика, но даже създава нови пречки, защото е изначално неработещо. Предложеното решение няма смисъл, освен, ако целта му не е провеждането на самата обществена поръчка. Ето и цялото становище на пациентската организация:
„България е единствената страна в ЕС, в която биомаркерите не се заплащат с публични средства. Включването на пари в бюджета на НЗОК за 2025 година за изследване на биомаркери е изцяло положителна стъпка, водеща до спасяването на човешкия живот, удължаване на живота на болните с онкологични заболявания и подобряване на качеството на живот.
Предложенията от НЗОК подход за финансиране, обаче е изцяло погрешен. Няма никаква разумна причина парите за изследване на биомаркери да се поставят в перо медицински изделия, защото става дума за заплащане на изследвания, а не за закупуване на изделия.
Няма никаква нужда НЗОК да провежда процедури за закупуване на тестове/изделия/, защото всяка лаборатория, сключи договор с НЗОК ще закупи необходимите и за изследванията видове тестове, в зависимост от марката и модела на притежаваната апаратура. По същата логика, НЗОК би трябвало вместо да плати на клиничните лабораториите за изследване на кръв, да провежда процедура за закупуване реактиви, които да предоставя после на лабораториите да изследват кръвта на болните.
Предложеният подход освен, че ще забави всички изследвания на онкоболни с месеци наред, ще доведе до купуването (с обществена поръчка) на един вид тестове – по критерий най-ниска цена, който би бил подходящ за един вид апарати и неподходящ за всички останали налични в страната, което допълнително ще ограничи не само броя на изследваните пациенти, но и броя на лабораториите, които да го правят.
Така пациентите пак ще доплащат, защото изследването не е само цената на тестовете, а заплатите на персонала, реактивите, консумативите, амортизация и пр. присъщи разходи.
Освен това, желанието да се прави на всяка цена обществена поръчка, дори там, където това не е необходима и което би навредило на болните и лекарите, само създава ненужни корупционни рискове, съпътстващи всяка процедура за обществени поръчки.
Изследването на биомаркери е медико - диагностична дейност, при която се прилагат поотделно или заедно някои от следните методи:
-хистопатологична дейност
-имунохистохимия, In situ хибридизация FISH /CISH/ SISH /DISH
-PCR (полимеразно - верижна реакция)
-RNA/DNA NGS
Изследванията се извършват под ръководството на лекари специалисти по клинична патология, медицинска онкология и медицинска генетика, с помощта на молекулярни биолози лаборанти и друг персонал. Структурните звена извършващи дейностите са самостоятелни или включени в състава на други лечебни заведения лаборатории по клинична патология и медицинска генетика. След приемането на изменение в НРД, което да включва нова амбулаторна процедура и определяне на обема и цената на всяко от посочените изследвания, НЗОК ще сключи договор за изпълнение на процедурата с всички лечебни заведения за болнична или извънболнична медицинска помощ, които отговарят на определените с процедурата минимални изисквания за оборудване и персонал.
Затова предлагаме НЗОК да заплаща за изследването, на всички лаборатории, които отговарят на изискванията а не да прави обществени поръчки за тестове/изделия/. Сумата от 20 милиона лева е минимално необходимата за покриване на разходите за биомаркерна диагностика за 1 година."