Страхът от рецидив на заболяването остава при някои пациенти с рак на простатата дълго време след излекуване

Скоprostatecancрошно проучване разкрива, че някои пациенти преживели рак на простатата имат постоянен страх от рецидив на заболяването дори много години след диагностицирането и лечението. Нивото на информираност години след отстраняване на простатата, признаци на рецидив на рака и настоящите терапии са предиктори на страха от рецидив . Констатациите са публикувани онлайн в Cancer, рецензирано списание на Американското общество за борба с рака.
Проучването включва 2417 пациенти, преминали през операция за отстраняване на простатата, които са попълнили въпросник (средно) седем години след операцията, а друг въпросник е попълнен девет години по -късно. Отговорите показват, че 6.5% и 8.4% от пациентите съобщават за високо ниво на страх от рецидив на заболяването, съответно при първоначалната оценка и при проследяването.

Високо ниво на страх от рецидив при първоначалната оценка беше най -силният предиктор за наличието на страх от рецидив девет години по -късно. Други предиктори при последващата оценка включват:

• по - ниско ниво на образование
• по-дълъг период след операцията за рак на простатата
• признаци на рецидив на рака през първите години след лечението
• текуща терапия за рак на простатата
• тревожност

„Тъй като страха от рецидив на заболяването остава сериозен за някои преживели рак на простатата дори много години след диагностицирането и лечението, здравните специалисти трябва да следят за това, за да идентифицират пациенти в риск и да предоставят подходящи психосоциални грижи, тъй като страха от рецидив на заболяването води до ограничения в качеството на живот и психологическото състояние „казва водещият автор Валентин Майснер, д -р от Техническия университет в Мюнхен, Германия.

 Източник: medicalexpress

Рецидив, превенция, профилактика

Диагностициране на рецидив
След лечението на първичния тумор пациентът получава план за диспансерно проследяване. Той включва график с посещения на лекарския кабинет, физикални прегледи и вероятно други изследвания. Тези посещения на диспансерния кабинет и извършването на изследванията са важни, за да може лекарите да са сигурни, че пациентът е здрав и да го наблюдават за рецидив. В зависимост от вида на рака може да се назначат кръвни изследвания или образни изследвания. В някои случаи проследяването ще представляват физикални прегледи и разговори с лекаря. Той може да ви каже да следите за определени симптоми на рецидива.

Откриване и справяне със симптими, свързани с рака и лечението

Някои пациенти изпитват странични ефекти само по време на лечнието, но друг могат да забележат, че тези странични ефекти продължават и след прекратяване на лечението.

Гадене и повръщане вследствие на химиотерапията:
Този страничен ефект е все още често срещан и доста неприятен, въпреки скорошния напредък в справянето с него. Рискът от гадене или повръщане зависи от конкретния химиотерапевтичен агент, от вида на тумора и от наличието на друга терапия (хирургия, лъчетерапия и др.). Новите лекарства за управление на индуцираното от химиотерапия гадене и повръщане значително подобряват контрола на тези симптоми и следователно качеството на живот. Вашият лекар ще ви информира за тях.

Промяна в начина на живот

Всички, които са преживели рак трябва да бъдат съветвани да следват здравословен начин на живот.
Няколко проучвания показват връзка между здравословния начин на живот и превенцията на рецидиви, както и по-дългата преживяемост.
1. Здравословен начин на живот
Практикуването на здравословен начин на живот е важна стъпка за намаляване на риска от рецидив на рак и втори първичен рак, както и за подобряване на общото ви благосъстояние, включително вашето физическо и емоционално здраве. Здравословният начин на живот включва следване на установени препоръки като ангажиране с редовна физическа активност, здравословна диета, постигане и поддържане на нормално телесно тегло и управление на стреса. В секциите по-долу ще разгледаме по-подробно всеки от тези фактори и ще дадем съвети и съвети как да постигнете целите си във всяка област.

Връщане към нормалния живот

1. Перспектива и вяра в себе си
Много хора, които са преживели диагнозата рак, смятат, че животът им коренно се е променил. Вие се борите с въпроси: „Защо аз?“, „Какво трябва да направя, ако туморът се върне?“, „Сега различен човек ли съм?“ и много други въпроси. Тези чувства и въпроси могат да застрашат вашето самочувствие и вярата в себе си. Има много начини да ви помогнат да възвърнете вярата си в бъдещето си и да намерите отговори на вашите въпроси:

Подкрепа за справяне с рака

1. Рехабилитация на рака
Рехабилитацията на рака е една от първите важни стъпки в справянето след лечението. Диагнозата и лечението въздействат върху живота на пациентите, като влияят на физическото, сензорното, когнитивното, психологическото, семейното, социалното и духовното функционално ниво. Това е начин да се сведе до минимум въздействиетона самото заболяване и лечението му, да се помогне на пациентите да оптимизират качеството им на живот и да възстановят нормалния си живот.