Колпоскопия

Колпоскопия (от гръцки: колпо – „влагалище“, скопия – „наблюдавам“) е рутинно гинекологично изследване, при което влагалището, шийката на матката и матката се наблюдават със специален микроскоп (колпоскоп), като увеличението може да е от 6 до 40 пъти. Процедурата е бърза, не е болезнена и се извършва без упойка. Методът е разработен през 1925 г. от Ханс Хинзелман.
Колпоскопията се използва за ранно разпознаване на предракови състояния, ракови процеси, както и за установяване на рак на шийката на матката при жените. С нейна помощта се диагностицират изменения на матката и на лигавицата на шийката на матката:

Бронхоскопия

Бронхоскопията е ендоскопско изследване, при което с помощта на оптичен инструмент (бронхоскоп) се оглеждат трахеята и бронхите.
Тя се извършва с цел диагностика или лечение.
С диагностична цел, бронхоскопията се извършва при наличие на атипични находки при рентгенография или компютърна томография на бял дроб, за диференциална диагноза на белодробни инфекции, за диагностициране и стадиране на злокачествени и доброкачествени образувания, при хронична кашлица, която не се повлиява от лечение, при дрезгавина на гласа, която продължава повече от две седмици.

Фиброгастроскопия

Гастроскопията е най-важното изследване на храносмилателната система. Тази медицинска процедура (наричана още фиброгастроскопия) е основният метод за директно изследване на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника (началната част на тънките черва)
Използваният апарат се нарича гастроскоп. Гастроскопът е гъвкав и може да се насочва във всички посоки. Това дава възможност за пълен оглед на органите като в същото време осигурява комфорт на пациента.

Уретероскопия

Уретероскопията е ендоскопски метод за визуална диагностика на заболяванията на уретера и бъбречното легенче. Извършва се от уролог, при която се използват специални уреди – ригиден (твърд) и флексибилен (гъвкав) уретероскоп (уретерореноскоп).
Ригидният уретероскоп има дължина 50см. Флексибилният уретероскоп представлява система от лещи, обвити от еластична синтетична материя. Това позволява на инструмента да следва хода на уретера.
В зависимост от целта на манипулацията уретероскопията може да бъде диагностична и терапевтична (лечебна).
Показания за диагностична уретерореноскопия са кръв в урината (хематурия) с неизяснен произход, съмнение за тумор или друго заболяване на уретера, вземане на материал за цитологично и биопсично изследване.

Колоноскопия

Колоноскопията е процедура, която позволява на лекаря да наблюдава върху екран вътрешността на дебелото черво. По време на изследването се оглеждат внимателно всичките му части. Използва се специален апарат, наречен колоноскоп.
Колоноскопия се прави при наличие на кръв в изпражненията, коремна болка, диария, редуване на запек с диария, патологична находка при иригография или друго образно изследване, предходна полипектомия, скрининг за формации на дебелото черво и др.